Düşler Akademisi / Vodafone Vakfı

| 08/07/2012 | 0 Cevap/Yorum Devamı

Türkiye Vodafone Vakfı’nın UNDP ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle 2008 yılında başlattığı “Düşler Akademisi” projesi ile sanat aracılığıyla engelli bireylerin sosyal dışlanmayı kırmalarına, aktif ve üretken olmalarına destek olunması hedefleniyor.

Fiziksel ve/veya psikolojik çeşitli engelleri ve maddi yetersizliklerinden dolayı “sosyal dışlanmışlık” yaşayan dezavantajlı gençler için sanat, kendini ifade etmek, yeni fikirler üretmek ve topluma aktif ve eşit katılım için en önemli fırsattır.

Düşler Akademisi atölyelerinde fiziksel, zihinsel, işitme, görme engelli gençlerimize, kronik hastalık gruplarına, yoksul – yoksun gençlerimize vokal, ritim, dans, film, fotoğraf, DJ’lik, enstrüman, resim, tasarım, yoga, film atölyeleri ücretsiz olarak sunuluyor.

Düşler Akademisi’nin öncelikli amacı, engelli vatandaşların sosyal yaşamda engelleri aşabilmeleri ve yaşam kalitelerini ciddi ve kalıcı çözümlerle artırmaktır. Projede; gençlerimize paylaşma, farklı olanı tanıma-kabul etme, farklılıklara uyum sağlama, problem çözme, üretken ve yaratıcı olma gibi değerlerin geliştirilmesine olanak tanıyarak gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunan doğal bir eğitim alanı oluşturulmaktadır.

Kelimenin tam anlamıyla “öncü” bir sosyal girişimcilik modeli olan Düşler Akademisi, yepyeni bir yaşam yolculuğu ile toplumsal hayata eşit ve aktif katılımın örneğini sunmaktadır. Sanat ve Sanatçı Engel Tanımaz sloganı ile yol alan projemiz ile bu zamana kadar 1170 gencimizin hayatına dokunduk.

Performanslarında engelli ve sosyal dezavantajlı sanatçılara da yer veren bir müzik topluluğu olan “Social Inclusion Band” ve tiyatro topluluğu “Düşler Kumpanyası” “sanat yoluyla sosyal değişim”e güzel birer örnek teşkil etmektedir.

Social Inclusion Band
“Social Inclusion Band, farklı müzisyenlerin ortak bir amaç için bir araya geldiği gönüllü bir müzik grubudur. Her performansta farklı sanatçılar değişik müzik tarzları ile sahne alır, ekip böylece kendini yenileyerek, herkesi projeye dahil etmeyi amaçlar. Düşler Akademisi’nde sanat eğitimi alarak yeni bir kariyer fırsatı kazanan öğrenciler Social Inclusion Band sayesinde müzisyenlerle bir araya gelerek konserlerde sahne almaktadır. Bugüne kadar caz, oryantal blues, reggea gibi birçok müzik türünde ünlü müzisyenler ile (Cahit Berkay, Bengü, Baba Zula, Baki Duyarlar, Baran Say, Sattas, Luxus, Kollektif İstanbul) aynı sahneyi paylaşan grup; Bostancı Gösteri Merkezi, Babylon, Ghetto, Salon İKSV, RocknCoke, Efes One Love de sahne almıştır.

Düşler Kumpanyası
Sanatı, hayatının bir parçası haline getirmek ve birer “sanatçı” olmak isteyen fiziksel ve sosyal dezavantajlı gençler için alternatif bir sahne yaratmak amacıyla kurulan Düşler Kumpanyası; Düşler Akademisi drama ve dans atölyelerinde eğitim gören 14 gencin katılımıyla kuruldu. Dezavantajlı gençlerin, eğitim aldıkları takdirde sahne sanatlarında da ne kadar başarılı olabileceğini gösteren Düşler Kumpanyası’nın ilk oyunu “Bir Aşk Hikâyesi” Beşiktaş Belediyesi MKM salonunda sergilendi. Düşler Kumpanyası yeni oyunları Grease ile sahne almaya devam ediyor.

Düşler Akademisi’yle ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

www.duslerakademisi.org

www.dreamsacademy.org

Share

Tags: , ,

Category: Genel Yardım, Özürlüler / Engelliler

avatar

Üye hakkında (Üye Profili)

Site Yöneticisi
Hayalinipaylas.com

Share

Cevap/Yorum Yazınız

Yapmak zorundasınız Giriş Cevap yazmak için.