Eğitim Bursları / TEV

| 08/07/2012 | 0 Cevap/Yorum Devamı

TEV, yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans (master) ve doktora öğrencilerine burs vermektedir. Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının oluşturduğu, TEV’den de bir temsilcinin katıldığı burs komisyonları aracılığı ile seçilmektedir. Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken, bu sayı bugün 192.000‘e ulaşmıştır.

TEV, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici uzman ve lider kadrosunu yetiştirmek üzere üstün başarılı gençlere 1969 yılından bu yana yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas bursları vermektedir. TEV; İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Japonya, Hollanda, İsveç ve Avustralya ile müşterek burslar veren tek sivil toplum kuruluşudur.

Bu güne kadar yurt dışı burslarından 1.309 başarılı genç yararlanmıştır. Bursiyerler yurt dışındaki üniversitelerde, öğrenimlerini üstün başarı ile sürdürmekte ve dereceyle mezun olmaktadırlar. Ülkemizin lider kadrosunu oluşturacak TEV bursiyerleri yurda döndüklerinde de üst yönetim kademelerinde görev almaktadırlar.

Türk Eğitim Vakfı’nın yurt içi bursları karşılıksızdır, geri ödemede kanuni bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yurt içi bursiyerlerinden gelecekte mezun olup iş hayatına atıldıklarında kendisi gibi ihtiyacı olan başka gençlere destek olmaları gerektiği bilincini kazandırmak amacıyla “Vicdani Yükümlülük Belgesi” alınmaktadır. Vicdani yükümlülük belgesini imzalayan öğrenci bu bilinçle bursu alır ve gelecekte imkanı elverirse başka gençlere destek olması gerektiğini vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder.

Yurt dışı bursları karşılıklıdır. Yurt dışına gönderilen gençlerden eğitimlerini tamamlayıp, iş hayatına başladıklarında TEV’den almış olduğu meblağı, kendilerini mali sıkıntıya düşürmeyecek şekilde uygun taksitler halinde geri ödemesi istenmektedir. Bu amaçla bursiyerlerden taahhütname-kefaletname alınmaktadır. Yurt dışına yüksek lisans eğitimi için gönderilen gençler üst düzey görevlerde iş hayatına başlamaktadırlar. Şimdiye kadar yurt dışı bursiyerlerimiz geri ödemede zorluk çekmemiştir. Geri ödemedeki amaç, başka gençleri yurt dışına yüksek lisans eğitimine gönderebilmek için gerekli kaynağı sağlayabilmektir.

Şube: Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürlük
Adres: Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No: 111 Kat: 6-7-8 34349 Gayrettepe-İstanbul / TÜRKİYE(Kroki için tıklayınız)

 

Share

Tags: , ,

Category: Öğrenci Yardımı

avatar

Üye hakkında (Üye Profili)

Site Yöneticisi
Hayalinipaylas.com

Share

Cevap/Yorum Yazınız

Yapmak zorundasınız Giriş Cevap yazmak için.